piątek, 31 stycznia 2014

Szlifowanie i polerowanie powierzchni - zgład

Witam po małej przerwie.

W poprzednim poście pokazałem cięcie agatów z Botswany. Z płytek szlifuję kaboszony, ale to jest zagadnienie na przyszłość . W pierwszej kolejności chcę pokazać, jak robi się zgłady.   

Co to jest zgład?

Zgład jest to forma wykończenia kamienia, który został przecięty, szlifowany oraz wypolerowany. 

Przykład: bryła surowego kamienia ozdobnego (półszlachetnego) lub minerału jest rozcinana na pół, następnie obie połówki są szlifowane do uzyskania płaskiej powierzchni a następnie polerowane. 
Powstają dwa okazy, kamienie dekoracyjne które idealnie nadają się np. do ustawienia na kominku. W sklepach jubilerskich zajmujących się sprzedażą biżuterii z kamienia często można zobaczyć np. przy wyrobach z krzemienia pasiastego, zgład krzemienia pasiastego. Klient widzi jak kamień wygląda po wydobyciu oraz łatwiej jest udowodnić, że jest to naturalny kamień a nie syntetyk.    
          

 W przygotowaniu jest film, w którym pokażę jak szlifowane są zgłady. Poniżej zamieszczam kilka przykładowych zgładów.

czwartek, 16 stycznia 2014

Agaty z Botswany- cięcie okazów

Na tym filmiku pokazuję cięcie agatów z Botswany. Z wierzchu nieciekawy kamień, dopiero po przecięciu widoczne są jego pierścienie oraz kolory. Cięcie się odbywa z chłodziwem, dlatego po przecięciu kamień jest mokry i widać jego szczegóły oraz połysk. Jak okazy wyschną to są matowe i nieciekawe. Na kolejnych filmikach pokażę jak należy szlifować i polerować okazy.

Agaty są cięte tarczą diamentową o grubości 0,6mm. piły te są stworzone specjalnie do kamieni półszlachetnych i minerałów, cena takiej tarczy tnącej to kilkaset złotych.    



środa, 1 stycznia 2014

Ciecia, szlifowania, polerowania kamieni dekoracyjnych i ozdobnych

Witam

Na tym blogu będą prezentowane filmy pokazujące cięcie, szlifowanie i polerowanie kamieni półszlachetnych, dekoracyjnych i ozdobnych.
W Polsce jest wielu kolekcjonerów i poszukiwaczy kamieni szlachetnych i półszlachetnych oraz minerałów. Nie każdy dysponuje odpowiednim sprzętem, aby znaleziony okaz przeciąć i oszlifować. W przypadku agatów obróbka jest niezbędna. Znaleziony agat na pierwszy rzut oka nie różni się od zwykłych kamieni. W większości agatów nie widać pierścieni na powierzchni, dlatego należy je przeciąć, oszlifować i wypolerować. Po wykonaniu wszystkich czynności powierzchnia agatu powinna być gładka i mieć lustrzany połysk. Ważne jest, aby agatów nie rozbijać młotkiem. Z doświadczenia wiem, że najładniejsze okazy można w ten sposób popsuć. Często dalsza obróbka takiego fragmentu agatu jest bardzo trudna lub nawet niemożliwa. Podczas szlifowania takiego fragmentu trzeba zeszlifować dużą powierzchnię, aby ją wyrównać, często zdzierając najładniejszy rysunek. Aby uratować taki agat można zastosować szlif kaboszonowy(szlif polegający na zaokrągleniu krawędzi), który jest niestety bardzo czasochłonny.